https://chechilas.com/b/state-universities-turkey

برترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه

1401/06/02 11:02:56

به گزارش توران آکادمی، کشور ترکیه با تمرکز بر روی آموزش و تحصیلات آکادمیک، رشد در اقتصاد جهانی را سرلوحه کار خود قرار داده و همه ساله دانشجویان زیادی خواهان پذیرش از دانشگاه های این کشور می باشند. بسیاری از دانشجویان خواهان تحصیل در دانشگاه های ترکیه با سوالات زیادی درباره نحوه و شرایط اخذ پذیرش، مهاجرت، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور روبرو می شوند.

ما در این مطلب به شما کمک می کنیم تا با شناخت و آگاهی بیشتری برای تحصیل در این کشور اقدام کنید.

با توجه به پیشرفت چشمگیر ترکیه در زمینه آموزشی و اجرای سیستم آموزش کانادایی و آمریکایی به یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیل محسوب می شود. کشور ترکیه به دلیل دسترسی راحت، عدم نیاز به ویزای مسافرتی و فرهنگ مشابه مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. سال تحصیلی جدید از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر آغاز و در ماه ژوئن به پایان می رسد.

این دانشگاه ها شهریه کمی دارند و برای ورود به آن باید استاندارد های زیادی را رعایت کنید. از جمله این ملزومات می توان به مدارک آموزشی و نمرات زبان اشاره کرد. بودجه دانشگاه های دولتی توسط خود دولت تامین می شود لذا برنامه های مالی دانشگاه توسط خودشان ادراه نمی شود. بیشترتقاضا برای دانشگاه های دولتی در زمینه هنر، مهندسی، علوم می باشد.

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشجویان برای ادامه تحصیل همواره به دنبال دانشگاه هایی با هزینه های پایین می باشند. 75 درصد دانشگاه های کشور ترکیه دولتی می باشد که از توافق نامه بولونیا و آراسموس برای تبادل دانشجو پیروی می کنند. این دانشگاه ها در رتبه 39 ارزیابی برنامه آموزش عالی در دنیا قرار دارد.

دانشگاه استانبول، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه گاتالاسرای، دانشگاه مدنیت استانبول، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه مرمره، دانشگاه هنرهای زیبا معمار سنان و دانشگاه فنی ییلدیز از جمله دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد.

هنرهای زیبا معمار سنان

یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه در رشته های هنر، مدرسه هنرهای زیبا سانی نفیس مکتبی است که در سال 1914 به آکادمی هنر‌های زیبا تغییر یافت. این دانشگاه دارای 3 دانشکده، یک مدرسه عالی و 2 انیسیتو می باشد که در حال حاظر دارای 6 هزار دانشجو است.

هدف این دانشگاه، شکوفایی خلاقیت هنری دانشجویان است. امکانات رفاهی دانشگاه شامل خواگاه، سالن های غذاخوری، رستوران و کافی شاپ، زمین‌های فوتبال، بسکتبال، والیبال و تنیس اشاره کرد. انتخاب بهترین دانشجویان بین المللی، برنامه آموزی منظم، عدم ارائه دروس تکراری و هزینه های کم آموزشی از امتیازات این دانشگاه محسوب می شود.

دانشگاه استانبول

یکی از دانشگاه های دولتی مطرح کشور ترکیه، دانشگاه استانبول است که دارای 12 انیسیتو، 2 آموزشگاه حرفه ای، 2 مدرسه، 2 بخش، 74 مرکز تحقیقاتی و 216 باشگاه دانشجویی، لوکوموتیو آموزش عالی ترکیه می باشد. یک از افتخارات این دانشگاه کسب دو مدال نوبل توسط دانشجویان آن می باشد.

امکانات خوابگاه در این دانشگاه برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. برای مقطع کارشناسی بین 600 تا800 لیر و برای مقطع ارشد ودکترا دو برابر می باشد. برای دانشجویان دکترا و ارشد مدت 2 سال مجوز دریافت مدرک زبان در نظر گرفته شده است.

دانشگاه بغازچی

در رتبه بندی آموزشی دانشگاه بغازچی ترکیه در رتبه 1 و در سطح بین الملل دررتبه 197 قرار دارد. چشم انداز علمی این دانشگاه پیشگام در آموزش، تدریس و تحقیق می باشد. این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه دارای رتبه 1 کشوری و رتبه 197 بین الملل می باشد.

هزینه های تحصیل در این دانشگاه حدود 1000 لیر می باشد. البته باید توجه داشت که هزینه ها براساس هر رشته و مقطع متفاوت است. هزینه درخواست تحصیل در دانشگاه بغازیچی که در لیست دانشگاه های دولتی استانبول قرار دارد، 1000 لیر یا 100 یورو است. برای هر رشته و برنامه اعمال شده هزینه درخواست جداگانه مورد نیاز است.

دانشگاه فنی استانبول

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور ترکیه با 250 سال قدمت دانشگاه فنی استانبل ترکیه است. دانشگاه فنی استانبل به عنوان اولین دانشگاه ترکیه در رشته مهندسی و معماری شروع به کار کرد و اکنون جز دانشگاه های پیشتاز در رشته های هنر می باشد. برای تحصیل در این دانشگاه داشتن مدرک تافل الزامی است.

دانشگاه گاتالاسرای

از دیگر دانشگاه های دولتی کشور ترکیه که مورد توجه دانشجویان می باشد، دانشگاه گاتالاسرای است. این دانشگاه با هدف آموزش و آگاهی در مورد محیط زیست، پذیرش تفکر همبستگی، لیبرال و کویزیک و روحیه کارافرینی اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

دانشگاه مدنیت

این دانشگاه در آناتولی استانبل واقع شده که از لحاظ علمی در رتبه 29 کشور ترکیه قرار دارد. بیشتر دانشجویان این دانشگاه از میان متقاضیان پزشکی و مهندسی مواد می باشد. برای پذیرش در این دانشگاه باید به دو روش بورس تحصیلی ترکیه و آزمون IMUYOS اقدام نمایید.

شرایط شرکت در ازمون در سایت دانشگاه مدنیت قرار داده می شود. دانشجویان براساس نمرات دریافتی پذیرش و اعزام می شوند.


هزینه تحصیلی دانشگاه های دولتی ترکیه

هزینه های تحصیلی هر رشته متفاوت است بدین صورت که رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بین 700 تا 26000 لیر می باشد. رشته های غیر پزشکی در مقطع لیسانس، ارشد و دکترا بین1000 تا 25000 لیر برای هر سال تحصیلی در نظر گرفته شده است. هزینه های تحصیلی رشته های فنی در مقطع لیسانس بین 2000 تا 4000 لیر می باشد.

مدارک و شرایط تحصیلی

برای اقامت تحصیلی در ترکیه به گذرنامه ای با ۶ ماهه، ۴ قطعه عکس پاسپورتی، اسناد و مدارک تحصیلی و ریز نمرات، ارائه تاییدیه تحصیلی، ارائه برنامه تحصیلی دانشجویان، اسناد مالی برای ثبوت مالی، داشتن بیمه نامه دانشجویی، ارائه بلیت‌، تکمیل فرم‌های شخصی درخواست ویزا و تاییدیه پرداخت ویزا نیازخواهید داشت.

معایب تحصیل در ترکیه

تمامی دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه تحت نظارت شورای آموزش عالی تصمیم گیری و مدیریت می شوند لذا مانع توسعه و رشد موسسات می شود. دوما با اینکه تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه روز به روز در حال افزایش است با این حال تجربه کم کارکنان در مراحل ابتدایی ثبت نام، متقاضیان تحصیل در این کشور را دچار مشکل می سازد.

سوما مشکلی که دانشجویان در برقراری ارتباط دارند مانند دانش کم زبان موجب رو آوردن به آکادمی های آموزشی می شود که مناسب و کاربردی نیست.