لوگوی چچیلاس
location-mark شهر خود را انتخاب کنید
https://chechilas.com/b/ie6nnaxfa

روش‌های رایج کلاهبرداری در بازار مالی

1402/04/06 20:48:01

روش‌های رایج کلاهبرداری در بازار مالی

وسوسه کسب سود‌های میلیارد دلاری، آن هم در مدتی کوتاه، باعث شده است افراد بسیاری به بازار فارکس روی بیاورند. در این بازار پر ریسک که همه نوع سطح مهارت و دانش و تجربه وجود دارد، کسانی که بدون مهارت و صرفا با امیدهای واهی به این بازار وارد شده اند بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد. چرا که علاوه بر ریسک ذاتی بازار، بیشتر در معرض مقاصد سودجویانه کلاهبرداران قرار می‌گیرند.

کلاهبرداران گروه دیگری از افراد هستند که فرصت‌های سود اور بازار را شناسایی کرده و به این مسیر وارد شده اند. دانش کم و ناآگاهی بسیاری از فعالان بازار، مسیر را برای فعالیت‌های موفق کلاهبرداران هموار کرده و با استفاده از روش‌های و ترفند‌های گوناگون، برای سرقت دارایی‌های موجود در بازار تلاش می‌کنند.

وسوسه طرح‌های پر زرق و برقی که توسط کلاهبرداران پیشنهاد می‌شود، افراد ناآگاه را به سمت خود کشانده و باعث می‌شود بدون توجه به هشدار کلاهبرداری منتشر شده در بازار، سرمایه خود را به این طرح‌ها وارد کنند و تنها نتیجه ای که عایدشان شده است، از دست رفتن سرمایه و ناامیدی است.

توجه به نکاتی مهم و هشدارهایی که در مورد پروژه‌های کلاهبرداری در بازار منتشر می‌شود، می‌تواند در شناسای و جلوگیری از ضررهای احتمالی موثر واقع شود. در ادامه با تعدادی از روش‌های کلاهبرداری در بازار فارکس آشنا می‌شویم.

کلاهبرداری در بازار فارکس

کلاهبرداران از روش‌های مختلفی برای دستیابی به مقاصد سودجویانه خود استفاده می‌کنند. در ادامه با تعدادی از روش‌های رایج کلاهبرداری آشنا می‌شویم.

  • وعده‌های غیر معمول بالا و ثابت سرمایه گذاری، از پیشنهاد‌های جذابی است که کلاهبرداران برای وسوسه سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند. در این طرح‌ها با جمع‌آوری سرمایه از افراد جدید، برای پرداخت‌هایی به سرمایه گذاران قبلی استفاده می‌کنند و به این ترتیب روندی سودآور را به تصویر می‌کشند. در نهایت زمانی که وجوه دریافتی برای پرداخت کفایت نکند، این طرح از بین می‌رود.

  • پیشنهاد فرصت‌های سرمایه گذاری انحصاری در بازار فارکس و با سود تضمین شده، یکی دیگر از طرح‌هایی است که توسط افراد سودجو مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش کلاهبرداران با نزدیک شدن به سرمایه گذاران و ادعاهای نادرست، افراد به سرمایه گذاری متقاعد می‌کنند. پس از دریافت وجوه، یا به کلی ناپدید می‌شوند و یا گزارش‌هایی جعلی مبنی بر زیان ارائه می‌دهند.

  • فروش سیگنال با وعده سود آوری بالا، روش دیگری برای فریب افراد ناآگاه است. برخی از افراد سودجو با اعلام استفاده از اطلاعات و یا یک استراتژی تجاری انحصاری سودآور، اقدام به فروش سیگنال‌های معاملاتی می‌کنند و افراد نا اگاه، بدون اطلاع از مقاصد شوم آنها، با امید کسب سود‌های هنگفت، به خرید این سیگنال‌ها اقدام می‌کنند، در حالی که عایدی جز از دست دادن سرمایه ندارند.

  • با ایجاد وب سایت‌های مختلف و پلتفرم‌های آنلاین، که در ظاهر قانونی هستند، از دیگر روش‌های مورد استفاده برای کلاهبرداری است. این سایت‌ها در ظاهر برای دسترسی به بازار فارکس و ارائه خدمات معاملاتی ایجاد شده اند. اما در باطن پلتفرم‌های مورد استفاده، برای دستکاری معاملات، قیمت‌ها یا موجودی حساب‌ها طراحی شده اند که زیان هنگفتی را به معامله گران تحمیل می‌کنند.

  • برخی کلاهبرداران در بازار برای ترویج سیستم‌های معاملاتی خودکار و یا ربات‌های معاملاتی که نرخ سوداوری بالایی دارند، فعالیت می‌کنند. اغلب در مورد این ربات‌ها ادعاهایی مبنی بر نرخ موفقیت بالا یا سود تضمین شده، ارائه می‌شود. اما در واقعیت محصولاتی بی اثر هستند که گاهی حتی برای ایجاد ضرر عمدی طراحی شده اند.

  • تبلیغات وسیع برای جذب سرمایه توسط معامله گران در ظاهر ماهر، کلاهبرداران واقعی، در بازار ارائه می‌شود و به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌شود که مدیریت حساب‌های معاملاتی خود را در مقابل هزینه ای، به آنها بسپارند. وعده‌هایی مثل بازگشت سود هنگفت، در قبال درخواست کنترل کامل حساب معاملاتی، امری طبیعی در این روند است. در واقع به جای معامله، وجوه در اختیار را برای استفاده شخصی سوء استفاده می‌کنند یا با دستکاری معاملات، ضرر را به سرمایه گذار تحمیل می‌کنند.

  • کم نیستند بروکرهایی که بدون دریافت مجوز و غیرقانونی، در بازار فارکس فعالیت می‌کنند و مدعی هستند که خدمات معاملاتی منحصر به فردی ارائه می‌دهند. این بروکرها با پیشنهاد‌های جذاب مانند کارمزدهای پایین، اهرم بالا یا پاداش، نظر معامله گران را به خود جلب می‌کنند. اما خدمات این بروکرها در نهایت به دستکاری قیمت‌ها، جلوگیری از برداشت وجه یا عدم انجام معاملات، منتهی می‌شود.

روش کلاهبردانه

چطور روش‌های کلاهبردارانه را تشخیص دهیم؟

تشخیص روش‌های کلاهبردارانه، چندان سخت نیست و می‌توان با توجه به چند نکته ساده، در مورد مقاصد نادرست پیشنهاد‌ها، تردید کرد. بررسی ظاهری سایت‌های معرفی شده می‌تواند یکی از نکاتی باشد که در تشخیص فعالیت کلاهبردارانه به افراد کمک می‌کند. معمولاً در مقاصد کلاهبردارانه، انجام هزینه‌های سنگین به صرفه نیست و به علاوه عمر فعالیت سایت طراحی شده نیز چندان طولانی نیست.

هرچه عمر سایت فعال در حوزه بازار فارکس بیشتر باشد، باگ‌های بیشتری از فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده را تشخیص و انها را رفع کرده است و به علاوه ترافیک بالاتری نیز خواهد داشت و استفاده کنندگان از سایت در پهنه جغرافیایی گسترده ای قرار دارند.

فرصت‌های کلان سودآور در بازار فارکس همگان را به ورود به این بازار وسوسه می‌کند. موج وسیعی از سرمایه گذاران با سطوح مختلف دانش، تجربه و مهارت، به سمت این بازار حرمت می‌کنند. این حجم وسیع از سرمایه و افراد مختلف، افراد سودجو را نیز به ورود به این بازار ترغیب کرده است. افرادی که هدفی جز سرقت و تصاحب دارایی‌های وارد شده به این بازار را دارند. با وجود هشدارهای بسیاری که در مورد کلاهبرداری‌های مختلف در بازار منتشر می‌شود، اما هنوز افراد بسیاری هستند که به دلیل ناآگاهی و دانش ناکافی، فریب وعده‌های خوش رنگ و لعاب کلاهبرداران را می‌خورند و سرمایه‌های خود را از دست می‌دهند.

اگر شما هم از فعالان بازار فارکس هستید و قصد فعالیت طولانی مدت در این بازار را دارید، بهتر است برای محافظت از دارایی‌های خود در مقابل سودجویان، آگاهی خود را نسبت به روش‌های مورد استفاده کلاهبرداران بالاتر برده تا به راحتی فریب پیشنهادهای به ظاهر جذاب را نخورید. در این مقاله تعدادی از روش‌های رایج مورد استفاده در مقاصد سودجویانه را بررسی کردیم و اشاره کردیم چطور می‌توان با توجه به نکاتی ساده، نسبت به شناسایی مقاصد کلاهبردارانه، اقدام کرد.