https://chechilas.com/b/difference-between-laser-diode-candle

تفاوت دستگاه لیزر کندلا و دایود (بهترین لیزر برای ایرانی ها کدامست؟)

1401/05/26 15:38:40

اگر شما هم به دنبال رفع موهای زائد هستید، حتماً اسم دستگاه لیزر کندلا و دایود را شنیده اید؛ اما شاید با خواندن مطالبی که در اینترنت هستند، به راهنمای درستی از این دو لیزر نرسیده باشید! در این مطلب می خواهیم به تفاوت دستگاه لیزر کندلا و دایود اشاره کنیم و از نظرات دقیق و کارشناسانه افرادی که در این زمینه تخصص دارند، کمک بگیریم تا در انتها به این سوال پاسخ دهید که کدام یک از انواع پوست و با چه رنگ و ضخامتی از مو، باید از این دستگاه ها استفاده کنند تا نتیجه بهتری بگیرند؟

پس با ما همراه باشید...

مهمترین تفاوت دستگاه لیزر کندلا و دایود چیست؟

یکی از سوالاتی که اغلب مراجعه کنندگان به کلینیک های زیبایی دارند، این است که "لیزر دایود خوبه؟" لیزر الکس و دایود چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ 2 دسته مهم از لیزر موهای زائد، لیزر حالت جامد مانند الکساندرایت و لیزر نیمه رسانا مثل لیزرهای دایود می باشند.

تفاوت اصلی این دو تکنولوژی در طول موج لیزر و میزان عمق نفوذ آن هاست. به طور مثال تکنولوژی الکساندرایت و اندی یگ طول موج های 755 تا 1064 نانومتر را پشتیبانی می کند. برترین برندهای لیزر الکساندرایت شامل دکا، آپوچی و کندلا می باشند.

طول موج دایود بین 800 تا 810 بوده و معمولاً 808 نانومتر تنظیم می شود که هندپیس دستگاه دایود با پوست در تماس بوده و از نظر بهداشتی مناسب نیست، اما موهای زائد انواع رنگ پوست اعم از تیره و روشن را می تواند درمان کند. عمق نفوذ لیزر در الکساندرایت جنتل مکس پورو کندلا کمتر از دایود است که ایمنی بیشتر آن را نشان می دهد.

بخوانید:

مهمترین تفاوت لیزر دایود و الکس

مزایای لیزر الکس نسبت به دایود کدام است؟

اگرچه تکنولوژی دایود خوب و موثر به نظر می رسد، اما از آنجایی که برندهای مطرح آن در کشور ما وجود ندارند (اغلب ساخت کشور اسرائیل هستند)، کمتر از لیزر الکس طرفدار دارند؛ البته با توجه به هزینه کمتری که این دستگاه ها دارند، هنوز هم عده ای هستند که به دنبال لیزر دایود می گردند!!

یکی از مزیت های لیزر الکس، عرض پالس قابل تنظیم آن هاست که به دلیل تکنولوژی پیشرفته این دستگاه می باشد. در حالی که در لیزر دایود عرض پالس به طور اتوماتیک تنظیم می شود که همین مورد باعث ایجاد محدودیت شده است.

فرق دستگاه لیزر الکس و سیستم نوری IPL چیست؟

یکی از اشتباهاتی که در مورد سیستم نوری IPL در بین مصرف کنندگان لیزر موهای زائد وجود دارد، این است انتظار دارند با این متد جواب بگیرند، در حالیکه سیستم های نوری اصلاً عملکرد لیزر الکساندرایت را ندارند!! در واقع این سیستم یک نوع پرتوهای تقویت شده هستند که برای اجرای آن بر روی پوست از ژل استفاده می کنند.

اما در دستگاه های پر توان لیزر مثل الکس از ژل استفاده نمی کنند! باید توجه داشته باشید که شرکت های ارائه دهنده دستگاه های لیزر که اغلب آمریکایی هستند، قیمت های متفاوتی هم از 6 هزار دلار تا 150 هزار دلار دارند که مطمئناً نشان از کارایی متفاوت در آن هاست.

آیا می توانیم لیزر الکساندرایت اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟!

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که به تبلیغات برندها و کلینیک های زیبایی خیلی اطمینان نمی کنید! در چنین شرایطی چگونه می توان از اصل یا تقلبی بودن دستگاه های لیزر الکساندرایت مطمئن شد؟!!

متاسفانه باید بگوییم که هیچ راهی برای افراد غیر متخصص وجود ندارد که بتوانند این تفاوت را تشخیص دهند! حتی در برخی موارد در کشورهای آمریکایی و اروپایی با خرید و سرویس کردن آخرین مدل های دستگاه لیزر، آن را به سایر کشورها می فروشند! پس بهتر است در این موارد بیشتر از هر چیز دیگری به پزشک مربوطه مراجعه کرده و هر آن چیزی که احساس می کنید تاثیر بهتر و بیشتری بر روی موهای زائد شما دارد را انتخاب نمائید.

هزینه لیزر موهای زائد چگونه محاسبه می شود؟

لیزر الکساندرایت به صورت شاتی در نواحی مختلف بدن قرار می گیرد و محوطه ای که لیزر عمل می کند به راحتی قابل دیدن هستند. در حالی که برای لیزرهای رولی اینطور نیست. قبلاً هزینه لیزر بر اساس تعداد شات هایی که بر روی بدن صورت می گرفت، محاسبه میشد، در چنین حالتی اگر فرد متقاضی مساحت سطح بدن و یا ضخامت موی بیشتری داشت، هزینه بیشتری هم باید پرداخت می کرد.

اما امروزه هزینه لیزر الکس بر اساس تعداد جلسات در طول درمان محاسبه می شود. ولی به یاد داشته باشید که لزوماً استفاده از دستگاه های لیزر آمریکایی یا اروپایی و یا مراجعه به بهترین دکترهای پوست و لیزر، ضامن این نیست که عوارض ناشی از این کار مانند قرمزی پوست، متورم شدن آن، سوختگی و... را نداشته باشید! همچنین تسلط کافی اپراتور دستگاه لیزر برای انجام این کار نیز بسیار اهمیت دارد.

اگر پوست تیره دارید، چه لیزری برای شما مناسب تر است؟

اینکه پوست صورت هر کسی چه رنگی است، دلیلی بر این نیست که لیزر را مطابق با آن برایش در نظر بگیریم؛ چرا که افرادی هستند پوست صورت روشنی دارند، اما نواحی مورد نظرشان برای لیزر، مانند بیکینی و یا زیر بغل، تیره است. دستگاه هایی مانند لیزر الکساندرایت و اندی یگ، برای انواع رنگ های پوست مناسب هستند.

بهترین لیزر برای پوست های گندمی و زیتونی، دستگاه الکساندرایت است. از آنجایی که رنگ پوست اغلب ایرانی ها در همین بازه روشن تا گندمی قرار می گیرد (مناطق شمالی ایران پوست هایی سفید با موهایی بور، مناطق مرکزی قهوه ای روشن با موهایی بلوطی و قهوه ای تیره دارند)، الکس می تواند گزینه مناسبی باشد.

کدام دستگاه لیزر درد کمتری دارد؟

یکی از سوالاتی که همیشه متقاضیان به رفع موهای زائد می پرسند، این است که آیا عملیات لیزر درد دارد؟ یا کدامیک از روش های لیزر درد کمتری دارند؟ باور غلطی که در بین مردم وجود دارد این است که اگر دستگاه لیزری درد بیشتری داشته باشد، پس اثرگذاری بهتری هم دارد!! در حالیکه اینطور نیست!

با توجه به اینکه دستگاه های لیزر با انرژی گرمایی کار می کنند، احساس گرما و یا درد در قسمت هایی از پوست که عمل لیزر انجام می شود، طبیعی است. این روزها دستگاه های لیزری وارد کشور شده اند که علاوه بر اینکه درد کمتری دارند، اثربخشی بالاتری هم خواهند داشت.

علت اصلی این موضوع به دلیل استفاده از طول موج مناسب در کنار بادهای خنکی است که همزمان بر روی پوست اعمال می شود.

آیا موهای بور و نازک می توانند از لیزر جواب بگیرند؟

بدون حاشیه رفتن باید بگوییم خیر!! حتی اگر تبلیغات گسترده ای از بهترین دستگاه های لیزر هم میبینید یا میشنوید، باور نکنید! برای رفع موهای زائد کرکی و یا نازک و بور، هیچ دستگاه آمریکایی یا اروپایی تا به این لحظه وجود ندارد و اگر این کار را کنید، به مرور زمان موهایی ضخیم و مشکی خواهید داشت!!

مقایسه میزان رضایتمندی افراد از لیزر الکساندرایت و دایود

شاید برایتان جالب باشد که بدانید افراد یکسان در بازه های زمانی ثابت، از دو روش مختلف لیزر چه نتایجی خواهند گرفت؟ در اینجا به تفاوت دستگاه لیزر کندلا و دایود می پردازیم. در تحقیقاتی که روی افراد انجام شد، هر 4 هفته یکبار با انجام مداوم جلسات درمان به مدت 6 ماه، در ناحیه زیر بغل به این نتیجه رسیدند که ناحیه لیزر شده با دایود کاهش موی 67 درصدی و بالای 72 درصد با الکساندرایت کندلا داشته است.

همچنین بعد از یکسال و نیم پس از دوره درمان، کاهش 70% برای لیزر دایود و 80% برای الکس گزارش شد. همچنین افراد اعلام کردند که بعد از انجام لیزر دایود، سرخی و تورم پوست بیشتری در مقایسه با لیزر الکس کندلا داشته اند. نزدیک به 63% افراد هم معتقد بودند که لیزر دایود درد بیشتری داشته و کندتر از لیزر الکس کندلا بوده است.

با توجه به این تحقیقات، حالا می توانید به این پرسش خود پاسخ دهید که: "دستگاه لیزر الکس دایود خوبه؟"

جمعبندی

قبل از اینکه جلسات لیزر خود را شروع کنید، بهتر است با پزشک کلینیک مشورت کنید تا وقت و هزینه شما از بین نرود. پوست های روشن با موهایی ضخیم و تیره معمولاً از لیزر دایود بهتر نتیجه می گیرند، اما با توجه به مزیت هایی که درباره دستگاه الکس کندلا در این مطلب گفتیم، این روش هم می تواند اثرگذاری مطلوبی برایتان داشته باشد.

به هر حال بعد از اتمام جلسات لیزر با توجه به مشاوره هایی که از پزشک مربوطه می گیرید، می توانید انتظار داشته باشید که برای همیشه از شر موهای زائد و زیرپوستی خلاص شوید.