https://chechilas.com/b/bha1wtodx

مزایای تخت کنار مادر

1402/12/03 14:57:10

توصیه می‌شود از تولد تا 6 ماهگی کودک، او را در اتاق مشترک با خود گذاشته و اتاق او را جدا نکنید؛ زیرا بسیاری از کودکان تنها خوابیدن را دوست ندارند و اگر حضور مادر را کنار خود احساس نکنند، کم خواب شده و دائما بی‌قراری می‌کنند. چرخه‌های خواب نوزادان، در ماه‌های اولیه معمولا 45 دقیقه‌ای بوده و بعد از این تایم بیدار می‌شوند؛ بنابراین خرید تخت کنار مادر، برای تسلط بیشتر بر آرام کردن نوزاد و جلو‌گیری از خستگی شما الزامی است. ساختار این تخت به‌صورتی است که کاملا به تخت‌خواب شما می‌چسبد.

تخت کنار مادر، جایگزین خوبی برای تخت‌خواب‌های سنتی است. آن مدل تخت‌های قدیمی را اصطلاحا گهواره هم‌خوابی مادر و نوزاد نیز می‌گفتند. این تخت کاربردی به شما این امکان را می‌دهد که نوزاد خود را بدون دلواپسی کنار خود نگه دارید؛ در حالی که در فضایی کاملا جداگانه و امن قرار دارد. مدل آن طوری است که کاملا به چارچوب تخت شما وصل می‌شود و می‌توانید در مواقع نیاز، دیواره‌ آن را پایین کشیده و به کودک شیر بدهید. با این روش خواب آن نیز دچار وقفه نمی‌شود. شما می‌توانید مدل مورد علاقه و نیاز خود را از سیسمونی نیکی نی‌ نی تهیه کنید.

کاربرد تخت‌های کنار مادر

این تخت‌های کارامد بسیار مفید و کار راه‌انداز هستند. شما می‌توانید طول شب، دیواره‌های آن را به راحتی پایین کشیده و با کودک خود در ارتباط باشید. از دیگر فواید تخت کنار مادر، این است که به شما فرصت استراحت بیشتری را می‌دهد؛ زیرا به نوزاد خود دسترسی کامل داشته از این رو نیازی به بلند شدن فیزیکی برای آرام کردن آن ندارید. می‌توانید در همان حالت خواب و استراحت به او شیر داده و با حرکت دست او را بخوابانید. ضمن اینکه با داشتن این تخت نیازی نیست دائما از خواب بیدار شوید؛ زیرا کودک شما در عین اینکه به فضای شخصی خود عادت می‌کند، از حضور شما نیز آسوده خاطر است؛ بنابراین خواب راحتی داشته و کمتر بیدار می‌شود. شما می‌توانید دیواره تخت را بالا کشیده و از آن به‌عنوان تخت سنتی نیز استفاده کنید.

تخت کنار مادر کاربردی دارای چند نوع است؟

لازم است بدانید که این تخت، دارای انواع مختلفی است؛ بنابراین قبل از خرید حتما تحقیقات لازم جهت مدل مورد نیاز خود را داشته باشید تا از انتخاب خود پشیمان نشوید. در ادامه به ذکر مدل‌های مختلف آن می‌پردازیم.

 • گهواره‌های سنتی که به آن‌ها گهواره استاندارد نیز گفته می‌شود. گهواره‌هایی با اندازه کامل در چهار طرف هستند؛ ولی گهواره‌های قابل تبدیل به تخت، از نوع تخت‌خواب 4 به 1 یا 3 در 1 به حساب می‌آیند. توجه کنید که اغلب این تخت‌ها، نیازمند کیت‌های تبدیل هستند تا بتوان آن‌ها را به شکل‌های متفاوت تنظیم کرد. ممکن است با خرید تخت کنار مادر دخترانه، یا تخت کنار مادر پسرانه این کیت نیز جزو تجهیزات آن‌ها باشد؛ دقت داشته باشید که اگر همراه آن‌ها نبود، به‌صورت جداگانه تهیه کنید.

 • بعضی از تخت‌های کوچک نسخه‌ مینیاتوری تخت‌های بزرگ هستند و بعضی از مدل‌های تخت کنار مادر، دارای چرخ‌هایی هستند که حمل و جابه‌جایی را آسان‌تر می‌کنند؛ باتوجه به مدل انتخابی شما، از بین نوزادی تا دو یا سه سالگی کودک کاربرد دارند.

 • تخت‌های گهواره‌ای مسافرتی، دارای وزن سبکی بوده، هم قابل نصب هستند و هم قابلیت تا شدن دارند. این مدل برای مسافرت بسیار ایده‌آل هستند. در واقع شما با خرید تخت کنار مادر مدل مسافرتی، می‌توانید سفری دلپذیر و راحت را برای خود و کودک‌تان رقم بزنید.

 • تخت با استند چهارپایه

 • تخت با استند موازی

 • تخت مستطیلی

 • تخت با سبد خواب مش‌دار

 • تخت با دیواره‌های مش‌دار

شما می‌توانید مدل‌های ذکر شده را در سیسمونی نیکی نی‌ نی، مشاهده کرده و به راحتی باتوجه به جنسیت و سن دقیق کودکتان، تخت کنار مادر دخترانه یا تخت کنار مادر پسرانه برای او انتخاب کرده و خریداری کنید.

ویژگی‌های تخت کارامد کنار مادر

یکی از مهم‌ترین فواید و ویژگی‌هایی که با تخت کنار مادر به کودک خود هدیه می‌دهید، ایمنی آن است. این تخت زیبا و جمع و جور، مکانی امن و مطمئن برای کودک شماست که می‌تواند طول شب با آرامش تمام، کنار شما استراحت کند؛ خرید تخت کنار مادر و قرار دادن نوزاد در آن، عملی عاشقانه و عاقلانه است؛ آکادمی اطفال آمریکا توصیه کرده که والدین برای خواب راحت کودکان، حتما از این تخت‌ها استفاده کنند.

توصیه‌های ایمنی در استفاده از تخت‌های کاربردی کنار مادر

 • از تخت‌خواب استاندارد و مطابق با سن کودک استفاده کنید.

 • کودک را به پشت بخوابانید.

 • تخت نوزاد را حداقل تا 6 ماه اول در کنار خود نگه‌داشته و جدا نکنید.

 • از ملحفه‌ای مناسب روی تخت استفاده کنید.

 • مطمئن شوید دمای بدن کودک شما مناسب است و خیلی گرم نشده باشد.

 • هنگام خواب سر کودک خود را نپوشانید.

اگر مایل هستید فرزندتان تنها بخوابد؛ تخت کنار مادر، راهی عالی برای آماده کردن فرزندتان برای استقلال و جدا کردن اتاق خواب اوست. شما می‌توانید باتوجه به جنسیت کودکتان، تخت کنار مادر دخترانه یا تخت کنار مادر پسرانه برای او تهیه کرده تا با این کار از همان ابتدا، یاد بگیرد به تنهایی بخوابد و اگر نیمه شب بیدار شد، خودش مجددا به خواب برود. این تخت‌خواب‌های کاربردی در طرح و مدل‌های مختلف را می‌توانید از سیسمونی‌های مجهز، از جمله سیسمونی نیکی نی‌ نی تهیه کنید.

آرامش مادر و کودک با تخت کاربردی کنار مادر

توجه داشته باشید که تخت کارامد کنار مادر، آرامش را به شما و کودکتان هدیه می‌دهد. این مدل تخت‌ها، امن‌ترین مکان برای خواب نوزاد هستند. تخت کنار مادر، خواب مستقل را ترویج داده و فضای خواب شما را نیز آزاد می‌کند. کودک شما را مستقل نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا طول شب استراحت بیشتری داشته باشید؛ زیرا هم تعداد دفعات بیدار شدن کودک کمتر می‌شود و هم شما برای تغذیه و آرام کردن کودک نیازی به بلند شدن ندارید. فراموش نکنید که روتختی و ملحفه تخت نوزاد را هفته‌ای یک یا دو بار بشویید؛ اما شستن بدنه‌ تخت، ماهی یک بار هم کافیست؛ مگر اینکه کودک شما اخیرا درگیر یک بیماری ویروسی بوده باشد. در پایان اگر دررابطه‌با این مقاله سوال یا نظری داشتید، با ما به اشتراک بگذارید.