https://chechilas.com/b/difference-between-hoodie-sweatshirt

تفاوت هودی و سویشرت چیست؟ | با هودی چی بپوشیم؟

1401/06/29 10:43:35

آیا تا به حال از خودتان سوال کرده اید که تفاوت هودی و سویشرت چیست؟ فرق این دو با دورس یا پلیور را می دانید؟ اکثر ما بدون اینکه از تفاوت این مدل ها آگاهی داشته باشیم، به خاطر زیبایی یا طرح و رنگ آن هاست که یکی از انواع هودی یا سویشرت را انتخاب می کنیم. اما مهمترین نکته در زمان خرید لباس زمستانی این است که بتواند نیاز ما را در سرما برطرف کند.

با این مقدمه می خواهیم به سراغ معرفی هودی، سویشرت، دورس، پلیور و تفاوت های آن ها با یکدیگر برویم. پس اگر شما هم فرق بین این لباس های زمستانی را نمی دانید، تا انتها همراه ما باشید و یکبار برای همیشه فرق این مدل ها را بشناسید.

نگاهی به تاریخچه جالب هودی

شاید برایتان سوال باشد که اولین بار چه کسی هودی را استفاده کرد؟ در قرن پنجم میلادی تونیک های بلند به همراه کلاه، لباس رایج راهبان مسیحی بود. بعد از آن در سال 1930 میلادی، سرمای طاقت فرسای زمستان باعث شد تا کارگران کارخانه های نیویورک، لباسی گرمتر و مناسب تر از همان تونیک کلاهدارهای قرن 5 میلادی پیدا نکنند.

در سال 1970 بسیاری از رَپِرهای آمریکایی هودی را به عنوان لباس رسمی انتخاب کردند که مورد توجه جوانان و نوجوانان هم بود. کم کم از سال 1990 این لباس گرم در بین دختران و پسران، ورزشکاران و بسیاری از گروه های دیگر جامعه نیز مورد توجه قرار گرفت.

امروزه هودی در انواع مختلف مردانه، زنانه و بچه گانه با طرح های متنوع تولید و به فروش می رسند که به دلیل راحتی در طراحی آن ها، مناسب برای ورزش کردن، تفریح، گردش در طبیعت، کار و یا استراحت است.

تاریخچه پیدایش هودی

مهمترین فرق هودی با سویشرت چیست؟

اصلی ترین تفاوت هودی با سویشرت این است که هودی جلو بسته و کلاهدار است ولی سویشرت معمولاً با یک زیپ طراحی می شود و کلاه ندارد. هر دو مدل می توانند جیبدار یا بدون جیب باشند. هودی و سویشرت هر دو از جنس نخ پنبه، پشمی و یا مخمل تولید می شوند که داخل اغلب هودی ها از جنس کرک است تا بدن را بیشتر گرم نگه دارد.

مچ هر دو لباس به صورتیست که گرمای بیشتری را حفظ می کند و مانع از ورود هوای سرد به داخل لباس می شود.

تفاوت هودی نیم تنه و بلند

یکی از کاربردهای اصلی هودی یا سویشرت، گرم نگه داشتن اندام ها از سرمای برف، باد و باران است. بنابراین هر چقدر این مدل بلندتر و تا بالای زانو باشد، بهتر است. اما گاهی سبک هایی از هودی نیم تنه در بازار به فروش می رسد که بیشتر جنبه زیبایی دارد و برای مراقبت از سرما طراحی نشده اند. معمولاً هم از سایز اصلی افراد بزرگ تر هستند.

روش های ست کردن هودی با لباس های زمستانی

از مدل های پرطرفدار ست کردن هودی، استفاده از پافر بلند کاپشنی با آن است. شما می توانید از کلاه هودی بر روی کلاه گپ نیز استفاده کنید و استایل اسپرت تری داشته باشید. پوشیدن بوت و چکمه های بلند چرم در کنار این ترکیب، استایل فوق العاده ای به شما می بخشد.

همچنین می توانید از ترکیب یک کاپشن بادگیر به همراه هودی زنانه یا سویشرت استفاده کنید تا راحت تر و آزادانه برای تفریح و بازی اقدام نمائید.

تفاوت هودی و سویشرت و دورس

حالا که تفاوت سویشرت و هودی را متوجه شدید، باید به سراغ تفاوت این دو با دورس برویم. دورس نوعی لباس آستین بلند است که به اندازه هودی و سویشرت گرم نیست اما برای اوایل فصل بهار و پاییز مناسب است. جنس دورس از پارچه دو نخ، سه نخ، ملانژ یا نخ پنبه است که برخلاف هودی، کلاه ندارد. شاید اصلی ترین دلیل نامگذاری این لباس به دلیل جنس پارچه آن یعنی پارچه دورس باشد! البته که دورس بافت هم یکی دیگر از انواع دورس هاست که برای زمستان مناسب و گرمترند.

شما می توانید در زیر لباس های گرم زمستانی مانند مانتو، پالتو، کاپشن و... از دورس استفاده کنید. اما هودی و سویشرت به دلیل جنس پارچه ای که دارند و عموماً بزرگتر از سایز اصلی شما هستند، بیشتر برای ست کردن با شلوار مناسبند. قد هودی معمولاً از دورس بلندتر است و همین موضوع باعث شده تا با یک شلوار جین بتوان به عنوان مانتو از آن استفاده کرد.

تفاوت هودی سویشرت و دورس

تفاوت هودی و سویشرت پلیور

یکی دیگر از انواع لباس های زمستانی، پلیور است که همه ما از بچگی از آن خاطره داریم. معمولاً یقه این پلیورهای بافت به صورت بسته و به اصطلاح یقه اسکی است که باید با فشار از سر رد کنید. اما ژاکت بافت، جلو زیپ دار یا دکمه دار است که یقه ای مردانه یا گرد دارند. اما هودی و سویشرت این ویژگی ها را ندارند.

همچنین شما می توانید هودی شلوار یا سویشرت شلوار را به صورت ست خریداری کنید که در مورد ژاکت این مورد وجود ندارد. تدی یکی از رایج ترین پارچه های پشمی و زمستانی برای تولید هودی است. اما هودی های بلند گاهی تا نزدیک قوزک پا هستند که از جنس پارچه های تدی تولید می شوند. برخی از افراد فرق هودی و تدی را در این ویژگی آن ها می دانند که تدی همان هودی مانتویی بسیار بلند است اما هودی معمولاً تا زیر باسن را می پوشاند.

تفاوت سویشرت و پلیور

تفاوت هودی و سویشرت کلاه دار

حالا که با تعریف هودی و سویشرت آشنا شدید، شاید این سوال برایتان ایجاد شود که تفاوت هودی و سویشرت کلاه دار در چیست؟ در زبان انگلیسی به سویشرت، جامپر نیز می گویند. در حالت کلی، همانطور که گفتیم سویشرت بدون کلاه است، اما بعضی از سویشرت های ورزشی هستند که کلاه هم دارند. تنها تفاوت این مدل ها با هودی در طراحی جلوی آن هاست که هودی جلو بسته و سویشرت زیپ دار است. (گاهی این زیپ از یقه تا پایین سویشرت و گاهی هم از یقه تا سینه را پوشش می دهد.)

ست کردن هودی و دورس با لباس های زمستانی

فصل پاییز و زمستان بهترین زمان برای انتخاب رنگ های گرم مانند زرد، کرم و قهوه ایست. از چکمه ها و پالتوهای چرم مشکی، قهوه ای و سماقی بگیرید تا کیف و شال گردن های بافتی که با رنگ های خنثی می توانند استایل فوق العاده ای به شما بدهند. اگر برایتان جذاب شد تا بیشتر درباره رنگ های ترند پاییز 1401 بدانید، راهنمای خرید لباس مناسب فصل پاییز را مطالعه کنید. برای اینکه بیشتر به فرق هودی و دورس پی ببرید، بد نیست به استایل هایی که مناسب ست کردن با هر کدامیک از این دو مدل هستند بیشتر دقت کنید.

هودی معمولاً به صورت اُورسایز (oversize) یعنی بزرگتر از سایز واقعی افراد انتخاب می شوند تا راحت تر و استایل اسپرت تری داشته باشد. در ست کردن هودی با لباس های پاییزی و زمستانی سخت نگیرید! چون خیلی راحت با یک شلوار اسلش، پافر یا ژیله ست می شود. اما دورس را با توجه به سایز هر فردی خریداری می کنند. چون دورس از پارچه هایی مثل: ملانژ، نخ پنبه، گلکسی، فلامنت و یا ویسکوز تولید می شود، برای بهار و پاییز یا ورزش کردن مناسب است.

ست کردن هودی و دورس

جمعبندی

حالا که درباره تفاوت هودی با سویشرت و دورس، ژاکت و پلیور آشنا شدید، راحت تر می توانید برای انتخاب و خرید آن ها اقدام کنید. یکی از بهترین استایل های کژوال در فصول پاییز و زمستان، پوشیدن هودی با کت جین و شلوار راحتی است. برای یک سفر و پیکنیک خانوادگی، این استایل بسیار راحت بوده و حس خوبی به شما می دهد. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.