https://chechilas.com/b/aszcbh7gw

جرثقیل سقفی: راهنمای جامع انتخاب و خرید

1402/12/16 12:07:09

بسیاری از صاحبان صنایع به دلیل تخصص و تجربه خود به خوبی می‌دانند که جرثقیل سقفی چیست و چه کاربرد‌هایی دارد. اما با نحوه صحیح انتخاب این ماشین آلات و خرید آن‌ها آشنایی ندارند. جرثقیل‌های سقفی بر اساس پارامتر‌های مختلف به انواع گوناگونی دسته‌بندی می‌شوند. از این رو زمانی که برای خرید جرثقیل سقفی مراجعه می‌کنید، با انواع مختلفی روبرو خواهید شد.

این تنوع بالا می‌تواند موجب سردرگمی شما شود. از این رو بهتر است جرثقیلی را انتخاب کنید که با صنعت شما هماهنگ بوده و بتواند کاربردی باشد.

جرثقیل سقفی چیست؟

قبل از آنکه به انتخاب جرثقیل سقفی بپردازیم می‌خواهیم بگوییم که جرثقیل سقفی چیست و چه کاربردی دارد؟

جرثقیل‌های سقفی انواعی از جرثقیل‌ها هستند که در سقف سالن‌ها نصب شده و کاربرد اصلی آن‌ها جابه جایی بار‌های سنگین است. مسلماً در صنایع مختلف نیروی انسانی نمی‌توانند به جابجایی بار‌ها بپردازند. از این رو به جرثقیل‌هایی جهت جابجایی بار‌ها نیاز است. جرثقیل‌های سقفی در امتداد سقف سالن‌ها نصب شده و می‌توانند بیش از ۹۰ درصد مساحت سالن را پوشش دهند. موتورگیربکس، درام، سیم بکسل، زنجیر، قلاب، ترولی، تیر‌های فولادی و... از اجزای این جرثقیل‌ها هستند.

انتخاب جرثقیل سقفی با توجه به ظرفیت بار قابل حمل

حال که در مورد این که جرثقیل چیست بحث کردیم، می‌خواهیم یکی از مهم‌ترین پارامتر‌های خرید جرثقیل سقفی را معرفی کنیم. تناژ یا ظرفیت بار قابل حمل جزء اولین و مهم‌ترین نکاتی است که هنگام انتخاب جرثقیل باید به آن توجه کنید.

جرثقیلی که خریداری می‌کنید حداکثر چند تن باید بلند کند؟ سنگین‌ترین باری که توسط این جرثقیل باید بلند شود چقدر است؟ این‌ها سؤالاتی هستند که حتماً باید از خودتان بپرسید. حمل بار‌های سنگین‌تر از ظرفیت حمل بار جرثقیل می‌تواند موجب شکست و آسیب به جرثقیل شود.

همچنین این کار احتمال قفل شدن جرثقیل، بالا رفتن استهلاک و سقوط بار را افزایش خواهد داد. بنابراین بهتر است ظرفیت جرثقیل را مقداری بیشتر از وزن بار در نظر بگیرید. مثلاً اگر با بار‌ها ۷ تنی سروکار دارید، جرثقیل سقفی ۱۰ تن خریداری کنید.

برند موتور گیربکس و وینچ جرثقیل سقفی

بسیاری از افراد این سؤال را دارند که بهترین برند جرثقیل سقفی چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که وینچ‌های جرثقیل سقفی توسط شرکت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی ساخته می‌شوند. هر کدام از این شرکت‌ها دارای استاندارد‌های ویژه‌ای برای تولید محصولات خود هستند.

برند‌های آلمانی، بلغاری، ژاپنی و چینی جزء بهترین برند‌های جرثقیل سقفی هستند. بنابراین اگر قصد خرید جرثقیل را دارید، بهتر است از میان این شرکت‌ها جرثقیل خود را انتخاب نمایید.

نقش ارتفاع و طول دهانه سالن در انتخاب جرثقیل سقفی

نقش ارتفاع و طول دهانه سالن در انتخاب جرثقیل سقفی چیست؟ چرا باید به این دو پارامتر توجه کنیم؟ قبل از آن که جرثقیل سقفی خود را انتخاب کنید، باید بدانید که می‌خواهید بار را تا چه ارتفاعی بالا ببرید.

همچنین طول دهانه سالن شما چقدر است برای آن به چه نوع جرثقیلی نیاز دارید. تعیین این موارد برای خرید جرثقیل بسیار مهم است. اگر طول دهانه سالن بیشتر از ۲۵ متر باشد، بهتر است از از جرثقیل سقفی دوپل استفاده کنید. اما اگر طول دهانه سالن کمتر باشد، جرثقیل سقفی یک پل بسیار مناسب‌تر خواهد بود.

به کیفیت ساخت جرثقیل سقفی دقت کنید

متریال جرثقیل سقفی چیست و چرا کیفیت ساخت آن مهم است؟ برای ساخت جرثقیل‌های سقفی از متریال‌هایی مانند فولاد، استنلس استیل و آلومینیوم بهره می‌برند. مسلماً هر یک از این متریال‌ها می‌توانند درجات کیفیت مختلفی به کار روند.

هر چقدر کیفیت ساخت جرثقیل بیشتر باشد، بهتر می‌تواند در شرایط سخت کاری دوام بیاورد. در نتیجه دوام و طول عمر جرثقیل بسیار بیشتر خواهد بود. جرثقیل‌هایی که کیفیت ساخت بالایی دارند، در برابر عواملی محیطی همچون رطوبت، حرارت بالا، مواد شیمیایی و... مقاوم‌تر هستند.

سرعت عملکرد و نحوه کنترل جرثقیل سقفی چگونه است؟

نقش سرعت و عملکرد در خرید جرثقیل سقفی چیست و چرا این مسأله مهم است؟ دقت کنید که سرعت جرثقیل سقفی می‌تواند تعین‌کننده میزان راندمان کاری جرثقیل باشد. مسلماً هر چه سرعت جرثقیل سقفی بیشتر باشد، بازدهی آن در محیط کار نیز بیشتر خواهد بود. همچنین نحوه عملکرد و وضعیت ایمنی جرثقیل بسیار مهم است.

جرثقیل باید مجهز به ترمز‌های اضطراری جهت جلوگیری از سقوط بار باشد. این گونه از بروز حوادث مختلف در هنگام کار با جرثقیل پیشگیری می‌شود.

چه بودجه‌ای را برای خرید جرثقیل سقفی در نظر گرفته‌اید؟

مناسب‌ترین بودجه برای خرید جرثقیل سقفی چیست؟ مسلماً صاحبان کسب و کار‌های مختلف با توجه به برنامه‌ریزی‌های مالی خود، بودجه‌ای مشخص را به خرید جرثقیل اختصاص می‌دهند. در هنگام خرید حتماً باید به بودجه خود دقت کنید.

اگر بودجه زیادی دارید، می‌توانید سراغ جرثقیل‌های برند‌های اروپایی با تناژ بار بالا بروید. اما اگر بودجه کمتری دارید، بهتر است به دنبال خرید جرثقیل‌های معمولی‌تری باشید.

چه شرکتی را جهت انتخاب و خرید جرثقیل سقفی انتخاب کنیم؟

شاید فکر کنید که اصلاً نقش شرکت تأمین‌کننده در خرید جرثقیل سقفی چیست و چرا اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که معتبرترین شرکت‌های تأمین‌کننده، بهترین جرثقیل‌ها را همراه با گارانتی نامه معتبر ارائه می‌دهند.

جمع‌بندی

در این مطلب بررسی کردیم که جرثقیل سقفی چیست و چه نکاتی را باید در خرید آن در نظر بگیریم. همچنین به معرفی تمامی پارامتر‌های مهم برای خرید جرثقیل سقفی پرداختیم.