علائم بیماری آپاندیس

بیماری آپاندیسیت چیست و چه علائمی دارد؟


آپاندیس یک کیسه انگشتی شکل است که از روده بزرگ در سمت راست پایین شکم بیرون آمده است . التهاب آپاندیس با نام آپاندیسیت شناخته می شود باعث دل درد در قسمت پایین سمت راست شکم می شود.


با این حال در اکثر افراد درد از ناف شروع شده و سپس حرکت میکند. با تشدید التهاب، درد آپاندیسیت معمولاً افزایش یافته . در نهایتش دیده می شود.


اگرچه هر کسی ممکن است به این التهاب مبتلا شود اما اغلب در افراد بین ۱۰ تا ۳۰ سال رخ می دهد.


علائم بیماری آپاندیسیت


علائم و نشانه های آپاندیسیت ممکن است شامل موارد زیر باشد :


– درد ناگهانی که از سمت راست پایین شکم شروع می شود.


– درد ناگهانی که از ناف شروع شده و اغلب به سمت پایین شکم سمت راست منتقل می شود.


– دردی که در صورت سرفه ،راه رفتن یا انجام حرکات تکان دهنده دیگر تشدید می شود.


– تهوع و استفراغ


– از دست دادن اشتها


– تب درجه پایین که ممکن است با پیشرفت بیماری شدیدتر شود.


– یبوست یا اسهال


– نفخ شکم


بسته به سن و موقعیت آپاندیس ، محل درد ممکن است متفاوت باشد. در صورتی که باردار هستید ممکن است به نظر برسد که درد از بالای شکم ناشی می شود.


آپاندیسیت


علت بیماری آپاندیسیت


انسداد در پوشش داخلی آپاندیس که منجر به عفونت میشود ، علت احتمالی آپاندیسیت است.


باکتری ها به سرعت تکثیر می شوند و باعث التهاب ، متورم شدن و پرشدن آپاندیس از چرک می شوند و در صورت عدم درمان فوری آپاندیس می تواند پاره شود.


خطرات آپاندیسیت


آپاندیسیت می تواند عوارض جدی ایجاد کند که شامل موارد زیر است :


– پاره شدن آپاندیس


پارگی آپاندیس عفونت را در سراسر شکم (پریتونیت) پخش می کند. این بیماری که احتمالاً تهدید کننده زندگی است ، نیاز به جراحی فوری برای برداشتن آپاندیس و تمیز کردن حفره شکمی دارد


– ایجاد عفونت و چرک در شکم


اگر آپاندیس بترکد ، ممکن است در یک قسمت عفونت (آبسه) ایجاد شود. در بیشتر موارد ، جراح با قرار دادن لوله ای از طریق دیواره شکم در آبسه ، آبسه را تخلیه می کند. این لوله حدود دو هفته در محل خود باقی می ماند و برای از بین بردن عفونت به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود.


هنگامی که عفونت برطرف شد ، بیمار برای برداشتن آپاندیس تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت. در برخی موارد ، بلافاصله بعد از تخلیه آبسه آپاندیس برداشته می شود.


نحوه تشخیص آپاندیسیت


برای کمک به تشخیص این التهاب، پزشک احتمالاً سابقه علائم و نشانه های بیماری را گرفته و شکم را معاینه می کند.


آزمایشات و روش های مورد استفاده برای تشخیص آپاندیسیت عبارتند از:  • معاینه فیزیکی برای ارزیابی درد


پزشک ممکن است فشار ملایمی روی ناحیه دردناک وارد کند .هنگامی که فشار به طور ناگهانی آزاد می شود درد آپاندیسیت اغلب شدیدتر می شود و این نشان می دهدکه صفاق مجاور ملتهب است.


همچنین ممکن است که پزشکب دنبال سفتی شکم و تمایل به سفت کردن عضلات شکم در پاسخ به فشار روی زائده ی ملتهب باشد.


پزشک همچنین ممکن است از معاینه دیجیتال رکتوم استفاده کند که در این روش از دستکش و و چرب کردن انگشت برای بررسی قسمت راست روده استفاده کند.


زنان باردار ممکن است تحت معاینه لگن قرار گیرند تا مشکلات احتمالی که می تواند باعث درد شود بررسی شوند.  •  آزمایش خون


انجام آزمایش خون به پزشک این امکان را می دهد تا تعداد گلبول های سفید بالا در خون را بررسی کند که ممکن است نشان دهنده عفونت باشند.  •  آزمایش ادرار


پزشک ممکن است از شما بخواهد تا آزمایش ادرار انجام دهید تا مطمئن شود عفونت مجاری ادراری یا سنگ کلیه باعث درد نمی شود.  •  آزمایشات تصویربرداری


همچنین ممکن است پزشک آزمایش اشعه ایکس شکم، سونوگرافی شکم، سی تی اسکن و ام آرآی را برای تایید آپاندیسیت یا یافتن عوامل دیگر تجویز کند.


درمان آپاندیسیت


درمان آپاندیسیت معمولاً شامل جراحی برای برداشتن آپاندیس ملتهب است .قبل از جراحی ممکن است پزشک از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت استفاده کند.


جراحی آپاندیس که با نام آپاندکتومی نیز شناخته می شود ،یک جراحی به صورت باز است که با استفاده از یک برش شکمی به طول حدود ۲ تا ۴ اینچ یا ۵ تا ۱۰ سانتی متر (لاپاراتومی) انجام می شود.


همچنین جراحی را میتوان از طریق چند برش کوچک شکمی که با نام جراحی لاپاراسکوپی شناخته میشود نیز، انجام داد.


در طی آپاندکتومی جراح یک ابزار جراحی مخصوص و یک دوربین فیلمبرداری را به شکم وارد می کند تا از این طریق آپاندیس را بردارد. این نوع جراحی به بیمار این امکان را میدهد تا سریع تر بهبود یافته و درد و زخم کمتری داشته باشد.


به طور معمول از جراحی لاپاراسکوپی برای افراد مسن و چاق استفاده میشود. اما این نوع جراحی برای همه مناسب نیست ،زیرا اگر آپاندیس پاره شده و عفونت به خارج از ناحیه گسترش یافته یا آبسه وجود داشته باشد نیاز به آپاندکتومی باز است تا جراح بتواند حفره شکم را تمیز کند.


تخلیه آبسه قبل از عمل جراحی


در صورتی که آپاندیس ترکیده و آبسه در اطراف آن ایجاد شده باشد ممکن است با قرار دادن لوله از طریق پوست در داخل آبسه، آبسه تخلیه شود. آپاندکتومی را می توان چند هفته بعد از کنترل انجام داد


توجه فرمایید !


مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .


هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .


جهت مشاوره و نوبت جراحی با ما تماس بگیرید.