https://chechilas.com/b/most-famous-ice-creams-world

معروف ترین بستنی های دنیا را در این 7 کشور بخورید!

1401/06/02 17:05:09

بدون شک بستنی یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین خوراکی های دنیاست و عاشقان فروانی دارد. برای عشاق بستنی تغییر فصل معنا ندارد و حتی در روزهای برفی هم از علاقه خود دست نمی کشند!

اگر شما هم با من موافقید که همه بستنی ها خوشمزه هستند اما بعضی خوشمزه ترند، حتما فهرست خوشمزه ترین و معروف ترین بستنی های دنیا را تا انتها دنبال خواهید کرد!

اولین بستنی دنیا را چه کسی ساخت؟!

در مورد تاریخچه بستنی و اینکه بستنی ابداع کدام فرد یا کشور بوده، اطلاعات دقیق و قابل استنادی وجود ندارد. اصولا هر جا که انسان از گرما به ستوه آمده و کمی یخ یا برف در اختیارش بوده، احتمال شکل گیری بسنتی هم وجود داشته است!

برای مثال گفته می شود ایرانیان قدیم مقداری برف را که در زیرزمین داشتند یا از کوه های اطراف باقی مانده بود، با شیره انگور ترکیب کرده و در هوای گرم مصرف می کردند.

همچنین پیش از میلاد مسیح در امپراتوری روم و یونان، مخلوط یخ و پوره میوه و عسل می خوردند. در چین هم حدود 4 هزار سال قبل با قرار دادن شیر، برنج پخته و ادویه درون برف دسرهای یخی تهیه میشد.

افسانه کریم باستانی و آیس کریم!

در این میان یک روایت هم از تاریخچه پیدایش و نام گذاری بستنی وجود دارد که بیشتر به یک شایعه خنده دار شباهت دارد! گفته می شود در دوران مشروطه، شخصی به نام کریم باستانی که به کریم یخ فروش معروف بوده، با ترکیب شیر، زرده تخم مرغ، شیره ملایر، گلاب و یخ اولین بستنی دنیا را ساخته است!

این بستنی با استقبال سفیر انگلیس و همسرش روبه رو شد. تا جایی که یک مغازه به کریم باستانی هدیه و اسم فامیل آقای باستانی بر سردر مغازه به انگلیسی نوشته می شود، اما ایرانی ها Bastani را به اشتباه بستنی می خوانند!

همچنین روایت شده است که سفیر انگلیس در مراسم افتتاح مغازه گفته که ما به احترام کریم باستانی اسم این خوراکی را آیس کریم می گذاریم و به این ترتیب نام لاتین بستنی هم شکل گرفته است! اما متاسفانه باید بگویم که این روایت تنها یک شایعه شیرین است و با واقعیت فاصله زیادی دارد!

همان طور که پیداست عبارت انگلیسی Ice-cream از دو کلمه یخ و خامه تشکیل شده است و ارتباطی به کریم یخ فروش ندارد! همچنین کلمه بستنی به چیزی که به واسطه سرما و انجماد قابل بستن باشد، اشاره دارد و نه اسم فامیل جناب آقای باستانی!

در واقع بستنی های امروزی در جریان سومین سفر ناصرالدین شاه قاجار به اروپا و از کشور فرانسه وارد ایران شدند. اکبر مشتی و ممد ریش هم اولین تولید کننده های بستنی در ایران بودند.

8 نوع از معروف ترین بستنی های دنیا

جلاتو، خوشمزه ترین بستنی جهان

شاید خیلی ها ایتالیا را با پیتزا و پاستاهای معروفش می شناسند. اما این پایان داستان هیجان انگیز خوراکی ها در ایتالیا نیست! زیرا پایگاه خوشمزه ترین و معروف ترین بستنی دنیا هم جایی نیست جز کشور ایتالیا!

تفاوت بستنی جلاتو با سایر بستنی ها این است که هوای کم تری دارد و بافت آن کشدار و نرم و لطیف است. همچنین در تولید این بستنی از کره و خامه کمتری استفاده می شود و به همین دلیل خیلی چرب نیست.

بستنی جلاتو یا گلاتو در سراسر جهان طرفداران پروپاقرصی دارد و گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند هم حتما سراغی از این خوراکی خوشمزه در کافی شاپ ها می گیرند.

همچنین بخوانید

دوندورما، جاذبه گرشگری ترکیه

در ترکیه به بستنی دوندورما گفته می شود. این بستنی ترکی بافت نرم و کشدار و طعم لذیذی دارد. علاوه بر این دوندورما دیرتر آب می شود و انتخاب خوبی در روزهای گرم تابستان است.

اما شاید چیزی که باعث شهرت این بستنی در جهان شده است، نحوه سرو آن توسط فروشنده های خلاق و خوش ذوق ترکیه ای باشد.

چرا که این فروشندگان باهوش، با پوشیدن لباس های محلی در هنگام تحویل بستنی به مشتری شروع به اجرای نمایش های خنده دار کرده و با این کار توجه گردشگران را هم جلب می کنند. همه این موارد باعث شده تا نام این بستنی در میان معروف ترین بستنی های دنیا قرار بگیرد.

بستنی موچی با طعم مار و اختاپوس!

یکی دیگر از خاص ترین و معروف ترین بستنی های دنیا به کشور ژاپن تعلق دارد. موچی نوعی بستنی با بلغور و برنج چسبناک است که ژاپنی ها آن را به شکل توپک های کوچک در می آورند. این بستنی هم ظاهر زیبایی دارد و هم خوشمزه است.

بستنی با طعم لوبیا قرمز و چای سبز هم از دیگر بستنی های خاص و منحصر به فرد در کشور ژاپن محسوب می شود. البته ژاپنی ها دستی در تولید عجیب ترین بستنی های جهان هم دارند و از هر فرصتی برای میدان دادن به حیوانات و جانداران استفاده می کنند!

به همین دلیل اگر شنیدید که بستنی با طعم مار، اختاپوس، عروس دریایی، زبان گاو، گوشت خام اسب و جگر کوسه وجود دارد اصلا تعجب نکنید و سریعا نام کشور ژاپن را به خاطر بیاورید!

مکزیک و یکی از معروف ترین بستنی های دنیا

اگر به میوه علاقه دارید، بستنی مکزیکی می تواند بهترین انتخاب ممکن برای شما باشد. پلتا یک نوع بستنی چوبی میوه ای در مکزیک است که برای تهیه آن به جای اسانس، مستقیما از میوه استفاده می شود.

به همین دلیل تنوع طعم و رنگ در این بستنی ها به شدت وسوسه کننده خواهد بود. ضمنا در مکزیک همه ساله نمایشگاه بهترین بستنی دنیا هم برگزار می شود.

بستنی کولفی، هند

کولفی یکی دیگر از معروف ترین بستنی های دنیا است و جزو بستنی های قدیمی و سنتی کشور هند به شمار می رود. برای تهیه این بستنی از زعفران، هل، پسته، نارنج و انبه استفاده می شود. قطعا بستنی های سرزمین هفتاد و دو ملت باید طعم های مختلف و متفاوتی داشته باشند!

استرالیا و گل های ژلاتینی!

وقتی به ظاهر این بستنی نگاه می کنید نمی دانید که با یک خوراکی خوشمزه سروکار دارید یا یک اثر هنری زیبا و همین مسئله احتمالا باعث می شود برای لحظاتی در خوردن این بستنی مردد شوید!

فروشندگان باذوق استرالیایی این بستنی را به شگل گل و با گلبرگ های رنگارنگ سرو می کنند. به همین دلیل حتی در فصل زمستان هم صف های طولانی مقابل این بستنی فروشی ها تشکیل می شود.

بستنی قیفی با طعم زغال!

در حالی که همه ما بستنی را با رنگ های شاد می شناسیم، اما در ژاپن بستنی سیاه رنگ و با طعم زغال تولید شده است تا مرزهای خلاقیت و نوآوری را جا به جا کند!

برای تهیه این بستنی از نان زغالی استفاده شده و به همین دلیل طعم و مزه زغال در این بستنی احساس می شود! همچنین برای تزئین آن از پودر نارگیل، بادام و بیسکوئیت های کرم دار شکلاتی استفاده شده است. این بستنی را هم می توان در میان عجیب ترین و معروف ترین بستنی های دنیا قرار داد.

بستنی یا کرم شب تاب؟!

قطعا در این شماره با یکی از عجیب ترین و معروف ترین بستنی های دنیا آشنا خواهید شد. یک شرکت بریتانیایی موفق شده بستنی خاص و منحصر به فردی تولید کند که در تاریکی شب همچون کرم شب تاب می درخشد و از خود نور ساطع می کند!

داستان از این قرار است که برای تولید این بستنی از یک نوع پروتئین عروس دریایی استفاده شده که در تاریکی شروع به درخشیدن می کند.

به نظر می رسد که این بستنی هنگام تماشای فیلم در سینما حسابی به کارتان می آید، البته اگر با قیمت آن مشکلی نداشته باشید! زیرا هر اسکوپ از این بستنی حدود 200 دلار قیمت دارد که حتی در بریتانیا هم قیمت بالایی محسوب می شود.

حرف آخر

قطعا فهرست معروف ترین بستنی های جهان به اینجا ختم نمی شود و موارد دیگری هم هستند که می توان به آن ها اشاره کرد.

از جمله بستنی سرخ شده در چین، بستنی اسپاگتی آلمان، بستنی کهکشانی، بستنی خاویار و بستنی سیر در بین بستنی های خارجی و فالوده شیرازی و بستنی سنتی ایران که به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت! شما دوست دارید کدامیک از این بستنی های خوشمزه را بچشید؟!