×
صفحه اصلی فروشگاه ها مشاغل خانگی خدمات پرداخت بروشور فروشگاه انلاین
بروشور وبسایت کسب و کار بروشور وبسایت اقامتگاه بروشور وبسایت مشاغل خانگی
آموزش وب سایت چچیلاس ویدئوهای چچیلاس پست بانک سوالات متداول سوالات متداول برخی از کسب و کار قوانین و مقررات درباره ما تماس با ما خروج

فیزیوتراپی

مقدمه

فیزیوتراپی مرکزی است که در آن با استفاده از دستگاه های تخصصی و تکنیک های دستی در جهت بهبود و درمان و یا بازگرداندن کار اعضای بدن و هدایت بیمار برای استفاده از توانایی های باقی مانده و قابل دستیابی جهت جبران ناتوانی ها و رسیدن به زندگی مستقل فرد معلول  و بیماران مبتلا به انواع مشکلات عصبی عضلانی و کاهش دردهای ناشی از بیماری های مختلف تلاش می کنند.

 

موارد کاربرد فیزیوتراپی

 1. فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی

بعد از شکستگی ها و دررفتگی ها، تعویض مفاصل (ارتروپلاستی ها)، اختلالات اسکلتی عضلانی مثل کمردرد و گرفتگی عضلات، ایجاد تغییرات فرسایشی در مفاصل مثل آرتروز، اختلال در ستون فقرات، ضایعات بافت نرم مثل پیچ خوردگی، آسیب به لیگامان ها و تاندون ها، پارگی مینیسک ها، فتق دیسک بین مهره ای، کندرومالاسی، اختلالات مادرزادی شانه منجمد، آتروفی سودک، ضایعه گلف البو و ضایعه تنیس البو، جراحی های دست و... می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد.

 

          2. فیزیوتراپی در بیماری های روماتولوژی

جهت کاهش درد، کاهش تورم و التهاب و نیز جلوگیری از پیشرفت عوارض بیماری و به دست آوردن حداکثر کارایی دوباره از مفصل مفید واقع می شود.

 

          3. فیزیوتراپی در بیماری های مغز و اعصاب

سکته مغزی CVA

بیماری های عفونی مغز یا سیستم عصبی مثل آبسه مغزی، سرخجه، سیفلیس، مننژیت، فلج اطفال و ...  . همچنین بیماری های عروق مغز مثل سکته مغزی، تومورهای سیستم عصبی مثل تومور مغز، تومور مخچه، تومورهای نخاع و ضایعات دیگر همچون ضایعات نخاع، ضایعات اعصاب و اعصاب محیطی، فلج بلز و...

 

          4. فیزیوتراپی در اطفال

قریب به 10% از کودکانی که به دنیا می آیند دچار نوعی از معلولیت می باشند که با فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات موثری را انجام داد. از جمله این معلولیت ها عبارتند از: فلج مغزی، فلج اطفال، فلج زایمانی (ارب پالزی)، تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند)، اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف یا چنبری و ...)

 

         5. فیزیوتراپی در بیماری های زنان

فیزیوتراپی در بیماری های زنان را با هدف کاهش درد و از بین بردن برخی عفونت ها و چسبندگی هایی که در بافت های مختلف دستگاه تناسلی ایجاد می شود و نیز تقویت عضلات ناحیه شکم و اطراف لگن می توان انجام داد. از جمله این موارد عبارتند از: کمر درد که منشا آن بیماری های زنان است، ضعف عضلات ناحیه شکم و لگن، بیماری های التهابی و در برخی از جراحی های دستگاه تناسلی زنان و...

         6. فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی

         7. فیزیوتراپی در بیماری های قلبی و تنفسی

         8. فیزیوتراپی در سالمندان  

         9. فیزیوتراپی در ضایعات ورزشی

        10. فیزیوتراپی در معلولیت های جسمی و حرکتی

با توجه به اینکه سالمندان عزیز با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت روزانه دچار ضعف و ناتوانی می شوند، لازم است زیر نظر فیزیوتراپیست ماهر به حرکت ورزشی ادامه داده و از بروز مشکلات پیشگیری کنند. در پایان اشاره به این نکته ضروری است که یکی از دلایل ثمربخش بودن درمان بیماران در کشورهای پیشرفته وجود ارتباط تنگاتنگ بین پزشک معالج از قبیل: جراح ارتوپد، جراح اعصاب، داخل اعصاب، متخصص روماتولوژی، متخصص قلب و عروق، متخصص ریه، جراح و... با سایر کادر درمان همچون تیم توانبخشی (فیزیوتراپیست و ارگوتراپیست) می باشد. بنابراین اگر روزی بتوانیم بین پزشک معالج و فیزیوتراپیست ارتباط تنگاتنگ درمانی را بیش از پیش تقویت کنیم، فیزیوتراپی می تواند گام بلندی را در درمان فیزیکی بیماران سکته مغزی، فلج اندام ها، آرتروز زانو، ضایعات مفاصل و ستون فقرات و عوارض شکستگی، ضایعات نخاعی، بیماران قلبی عروقی و ریوی و... بردارد.  

 

مکانوتراپی:

مکانوتراپی یا حرکت درمانی نوعی روش درمانی در فیزیوتراپی با استفاده از ایجاد  تحرک در قسمت های مختلف بدن بیمار با استفاده از تجهیزات مکانیکی و یا تمرینات ورزشی است. در این روش فیزیوتراپیست با استفاده از دست یا تجهیزات مکانوتراپی همچون وزنه، دوچرخه ثابت، تردمیل، کش، تخته تعادل و... به بهبود وضعیت حرکتی بیمار کمک می کند. متد درمانی مکانوتراپی راهکاری موثر در جلوگیری از خشکی مفاصل و کاهش انعطاف پذیری آن ها و سایر اندام های بدن است.

افرادی که به دلیل بیماری یا شرایط سالمندی دچار کاهش محدوده حرکات مفاصل یا کاهش قدرت عضلانی هستند، می توانند برای برقراری دامنه حرکت یا بهبود قدرت حرکت از وسیله های موجود بهره مند شوند. روش های مکانوتراپی در افرادی که دچار مشکلات حرکتی شده اند و تحرک کمی دارند همچون بیماران بستری بسیار مفید است.

 

فواید مکانوتراپی

 • جلوگیری از خشک شدن مفاصل
 • افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مفاصل
 • افزایش قدرت و استقامت عضلانی
 • بهبود دستگاه قلبی – عروقی
 • بهبود توانایی حرکتی پس از جراحی های ارتوپدی
 • درمان مشکلات ستون فقرات

 

لیزر پرتوان:

لیزرهای پرتوان نسل جدید دستگاه های لیزردرمانی در فیزیوتراپی هستند که در کمترین زمان انرژی کافی را به عمق عضلات و مفاصل و اعصاب می رسانند و روی این ساختارها اثر می گذارند  و ناحیه وسیع تری را در زمان کوتاهی پوشش می دهند.

 

کاربردهای لیزر پرتوان

 • بهبود و التیام زخم های ناشی از جراحی، سوختگی، زخم های واریسی و زخم بستر
 • تسکین دردهای حاد و مزمن ناشی از آسیب های بافت نرم
 • بهبود آسیب های استخوانی در شکستگی ها و بازسازی استخوان
 • درمان سندروم تونل کارپال و بازسازی عصب در ضایعات اعصاب محیطی
 • بهبود کیفیت زندگی و کاهش درد در مبتلایان به بیماری فیبرومیالژی
 • درمان انواع آسیب های ورزشی، استرین های عضلانی و اسپرین های لیگامانی

 

مگنت:

دستگاه مگنت شامل یک ژنراتور الکترومغناطیس پالسی و تعدادی اپلیکاتور است. بیمار در حین درمان هیچ احساسی از میدان مغناطیسی اعمال شده ندارد. میدان مغناطیسی با شدت ضعیف روند گرانولاسیون و اپیتلیزاسیون را در انواع بافت ها تسریع می کند. قرار دادن قطب منفی میدان سبب برگرداندن تعادل طبیعی بافت می شود، به این ترتیب که قطب منفی باعث افزایش گردش خون و مهاجرت یون های کلسیم و فیبروپلاستها به منطقه آسیب دیده می شود. همچنین این میدان در استخوان شکسته روی باز جذب کلسیم مهاری و روی سلول های استو کلاست اثر تحریکی دارد.

 

کاربردهای مگنت تراپی:

 • تسکین دردهای ناشی از التهاب بافت نرم از قبیل مفاصل، عضلات، استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و دردهای بیماران فیبرومیالژی
 • ترمیم بافت های آسیب دیده در شکستگی استخوانی، استرین های عضلانی، اسپرین های لیگامانی
 • درمان استئوآرتریت و ضایعات تخریبی مفاصل همچون ارتریت روماتویید
 • تسکین دردهای ستون فقرات کمری و گردن
 • درمان اختلالات عروقی مزمن و انواع زخم ها
 • بهبود انواع سردردهای میگرنی و تشنجی
 • بهبود بیماری های تنفسی در بیماران آسم
 • بهبود خلق و خو و کیفیت خواب، قدرت بینایی و فعالیت گوارشی در مبتلایان MS مزمن و پیشرونده

 

دستگاه Micro wave diathermy:

دستگاه میکروویو دیاترمی از طریق اپلیکاتورهای دایره ای شکل یا مستطیلی، یک میدان الکتریکی قوی و میدان مغناطیسی نسبتا کوچک تولید می کند. با میکروویو دیاترمی می توان انرژی را در ناحیه درمان مترکز نمود که این امر سبب نفوذ بیشتر انرژی می گردد. در نتیجه پراکندگی انرژی حداقل و جذب آن به حداکثر می رسد. دیاترمی در درمان آسیب های عضلانی –اسکلتی مختلف از قبیل کشیدگی های عضلانی، کوفتگی ها، پیچ خوردگی های لیگامانی، تاندونیت، تنو سینوویت، بورسیت، تسکین دردهای حاد و مزمن ستون فقرات، آرتروز و نقاط ماشه ای میوفاسیال و دورهای ناشی از بیماری های زنان به کار می روند.

 

تخت کشش ترکشن smart digitrac c555

موارد درمانی: استئوآرتریت، اسپاسم عضلانی، کوتاهی عضلات، خشکی مفصل، Hypomobility ، فشار بر روی ریشه های عصبی، بیماری های تخریبی دیسک

 

حمام پارافین:

پارافین تراپی عبارت است از استفاده از روغن گرم شده پارافین برای تسکین دردهای دست، پا و همچنین تسکین دردهای مفاصل و عضلات. این نوع درمان همچنین سبب افزایش نرمی و لطافت پوست نیز می گردد. یکی دیگر از مهمترین مزایای استفاده از پارافین تراپی در بهبود شرایط پوست می باشد. در صورت قرار دادن پارافین گرم بر روی پوست بخش های مختلف بدن  و پوست نرم تر شده و منافذ آن باز می شود. بنابراین پارافین درمانی یکی از راه های حفاظت و جوان سایز پوست نیز به شمار می رود. پارافین درمانی دردهای مزمن مفصلی و عضلانی را تسکین داده و سبب افزایش گردش خون در قسمت های اعمال شده می شود. همچنین استفاده از این روش باعث نرم شدن پوست های ترک خورده، خشک و خشن شده و برای بهبود اختلالات پوستی نظیر اگزما مفید است.

 

دستگاه اولتراسوند:

این دستگاه می تواند باعث کاهش بسیاری از دردها شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: آرتروز، بورسیت (تورم کیسه مفصلی)، سندروم تونل کارپال، دردهای ناشی از بافت اسکار، کشیدگی ها و پارگی های عضلات

 

دستگاه الکتروتراپی:

رفع گرفتگی عضلانی، افزایش جریان خون موضعی، جلوگیری از آتروفی ناشی از عدم حرکت، بازآموزی حرکتی عضلات، حفظ یا افزایش دامنه حرکتی، تسکین یا از بین بردن درد، کاهش دردهای میوفاشیال (Myofascial)، کاهش سردردهای نوع تنشی یا میگرنی

 

دستگاه وکیوم:

در این دستگاه با استفاده از الکترودهای وکیوم، الکترودگذاری بر روی نواحی مختلف بدن بیمار به سرعت و با سهولت انجام می پذیرد. به کار بردن الکترودهای وکیوم باعث می شود استفاده موثرتری از تمام سطح الکترودها گردد و همچنین الکترودها به نحو بهتری با پوست تماس پیدا کنند. ماساژ ناشی از وکیوم پالسی باعث بهبود جریان گردش خون در پوست ناحیه الکترودگذاری می شود که این به نوبه خود باعث کاهش مقاومت پوست و در نتیجه افزایش اثر جریان تحریک و در نهایت کاهش طول زمان درمان می شود.