سفارت خانه ها در ایران

در این صفحه از وب‌سایت سولومون، قصد داریم به معرفی سفارت ها در ایران بپردازیم. بر اساس قوانین بین‌المللی، افراد زمانی که قصد سفر یا مهاجرت به کشور دیگر را دارند، می‌بایست از طریق سفارت آن کشور اقدام نمایند و نسبت به اخذ ویزا (در صورت لزوم) اقدام نمایند؛
اما سفارت‌خانه‌ها چه نهادی هستند؟ سفارتخانه ها درواقع نمایندگی‌های دائم یا موقت کشورها محسوب می‌شوند که در خاک کشورهای دیگر مستقر هستند. این نمایندگی‌ها معمولاً با هدف کمک و حمایت از شهروندان خود در داخل کشوری دیگر فعالیت می‌کنند و عموماً خدمات مشاوره، تسهیل امور تجاری و ترویج تعاملات بین دو کشور را ارائه می‌دهند.
علاوه بر سفارت‌ها، نهاد مشابهی مانند کنسولگری نیز در کشورها وجود دارد که در واقع زیر نظر سفارت‌ها مشغول به کار هستند و مأموریت تعامل با طیف گسترده‌ای از مردم را دارند. معمولاً دفتر اصلی نمایندگی‌های کشورها که در پایتخت کشور میزبان قرار دارند، سفارت و دفاتری که در دیگر شهرهای آن کشور قرار دارند، کنسولگری نام دارند. هرچه سطح روابط بین دو کشور بیشتر باشد، به تبع، تعداد کنسولگری‌های بیشتری نیز دارند. ممکن هم هست که یک کشور تنها یک کنسولگری در کشور دیگر داشته باشد و سفارت نداشته باشد.
از لحاظ قانونی کارکنان سفارت‌ها و کنسولگری‌ها از مصونیت سیاسی برخوردارند و کشور میزبان تعهد می‌نماید که حافظ جان و مال و امنیت آن‌ها باشد. از این رو مأمورین کشور میزبان بدون گرفتن اجازه از مسئولین سفارت، نمی‌توانند وارد سفارت یک کشور شود. سفارت‌ها محل اقامت تمامی کارکنان مربوط به سفارت‌ها نیز محسوب می‌شوند. سفیر، کاردار، کارمند (می‌توانند از تبعه کشور میزبان باشد)، مأمورین انتظامی و سرباز پلیس دیپلمات، از افرادی هستند که می‌توانند در سفارت ‌اقامت داشته باشند.
در ایران سفارت‌هایی از کشورهای پنج قاره دنیا فعالیت می‌کنند و این امر به توسعه روابط، تعاملات و همکاری‌های بین‌المللی کمک می‌نماید. همان‌طور که ذکر شد، سفارت‌ها در پایتخت یک کشور قرار دارند از این رو تهران میزبان سفارتخانه‌های متعددی است که در هر گوشه از شهر، دیده می‌شوند.

سفارت های کشورهای اروپایی در ایران:

- سفارت آلمان
- سفارت روسیه
- سفارت اتریش
- سفارت ارمنستان
- سفارت سوئیس
- سفارت سوئد
- سفارت اسپانیا
- سفارت اوکراین
- سفارت فرانسه
- سفارت فنلاند
- سفارت ایتالیا
علاوه بر سفارت‌های فوق، از دیگر سفارت های کشورهای اروپایی در ایران می‌توان به سفارت کشورهای بلاروس، بلژیک، کرواسی، قبرس، بلغارستان، آلبانی، آندورا، بوسنی و هرزگوین، لتونی، لیختن اشتاین، مالت، لوکزامبورگ، چک، واتیکان، ایسلند، مجارستان، گرجستان، صربستان، استونی، دانمارک، هلند، مولداوی، پرتغال و غیره اشاره کرد.

سفارت کشورهای قاره امریکا در ایران:
- آرژانتین
- برزیل
- شیلی
- کلمبیا
- اکوادور
- اروگوئه
- ونزوئلا
- پاناما
- بولیوی
- مکزیک
- نیکاراگوئه
- کوبا

سفارت های کشورهای آفریقایی در ایران:
- سفارت افریقای جنوبی
- مراکش
- غنا
- نیجریه
- سودان
- ساحل عاج
سفارت کشورهای آسیایی در ایران:


- ژاپن
- چین
- مالزی
- کره جنوبی
- جمهوری آذربایجان
- ترکیه
- قزاقستان
- اندونزی
- فیلیپین
- تایلند
- بنگلادش
- تاجیکستان
- افغانستان
- عراق
- امارات متحده عربی
- لبنان
- هند
- سریلانکا
- کویت
- قطر
- بحرین
- عمان
- ترکمنستان

سفارت های کشورهای اقیانوسیه در ایران:

- استرالیا
- نیوزیلند


در این صفحه با فهرست سفارت های داخل ایران آشنا شدید، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر و آدرس سفارت های داخل ایران، پیشنهاد می‌کنیم وارد صفحه سفارت مورد نظر خود شوید و توضیحات کامل و جامعی در خصوص آن‌ها را مطالعه نمایید. با ورود به صفحه مجله گردشگری نیز می‌توانید با دنیایی از اطلاعات در خصوص هواپیماها، ایرلاین ها، مسیرهای پروازی، جاذبه های گردشگری و غیره کسب رو به رو شوید.